Opavská bilance

 

OKO - opavská kulturní organizace hostila v Obecním domě v Opavě výstavu Někomu život, někomu smrt do neděle 1. dubna. Mimo naši výstavu organizátoři do prostoru, věnovaného historii Opavy, zakomponovali také velmi zajímavé informace o odbojářích a vlastencích z Opavska, což ještě zvýšilo pozornost veřejnosti. Určitě mnohé zajímá, kdo žil právě v té které lokalitě a jak se tam lidé vyrovnávali s nacistickou okupací. Výstavu celkem navštívilo více než 900 návštěvníků, bezmála 300 dětí se zúčastnilo speciálních edukačních programů, které OKO k výstavě připravilo.

V úterý 27. března se v rámci výstavy konala přednáška doc. PhDr. Jaromíra Pavlíčka, CSc., z Ostravské univerzity na téma II. odboj na Opavsku 1938–1945.Účast na ní byla překvapivá – přes 80 posluchačů, a to nejen odbojářů a pamětníků, ale i mladých lidí s velkým zájmem o téma. Hosty byli také opavský primátor prof. Jirásek i poslanec PČR dr. Opálka a předseda ČSBS v Ostravě pan Jiří Francírek. Předsedkyně OV ČSBS v Opavě paní Naděžda Volná-Sobotíková přítomné seznámila se stanoviskem zdejších odbojářů k požadavku Slezského německého svazu na zřízení pomníku opavským Němcům ve středu Opavy. Je shodné s názorem předních opavských historiků: připomínat pouze jednotlivé osobnosti, které se významně zasloužily o rozvoj města.

Výstavu také navštívili účastníci dvoudenní Celostátní studentské konference Historie 2011 z třinácti vysokých škol z celé republiky a podle zpráv našich spolupracovníků z Opavy byli nadšeni.

Na Opavsku budou mít vzpomínkové akce k 70. výročí operace Anthropoid pokračování v květnu, kdy bude 28. 5. odhalena pamětní deska Janu Kubišovi, který před druhou světovou válkou v oblasti Českého Slezska sloužil na hraničním opevnění.

 

5. 3. 2012 - Výstava v Opavě

Výstavu jsme zahájili příjemným setkáním se zástupci veřejnosti, představiteli občanských sdružení a dalších organizací. Aktivní přístup pořadatelů se určitě setká s dobrým ohlasem a návštěvností. Tým kurátorů a vzdělávacích pracovníků připravil v souvislosti s obdobím, které výstava představuje, také zajímavé vzdělávací programy pro celé školní třídy či kolektivy. Zájemci mohou kontaktovat příslušné pracovníky a dohodnout si termín návštěvy. Kontakty najdete na adrese www.cestamesta.cz

Místo: Obecní dům - expozice Cesta města, Ostrožná 46, Opava
Otevřeno: denně od 10.00 do 18.00 hodin

 

Výstava zahajuje 1. března v 10.00 hodin v Obecním domě v Opavě.

Výstavu zde organizuje OKO - opavská kulturní organizace a bude zde pro návštěvníky otevřena od 1. března do 1. dubna 2012.

Místo: Obecní dům - expozice Cesta města, Ostrožná 46, Opava
Otevřeno: denně od 10.00 do 18.00 hodin

www.cestamesta.cz

 


Fotogalerie: Opava

/album/fotogalerie-opava/dsc-0075-jpg/
/album/fotogalerie-opava/dsc-0076-jpg/
/album/fotogalerie-opava/dsc-0079-jpg/
/album/fotogalerie-opava/dsc-0080-jpg/
/album/fotogalerie-opava/dsc-0084-jpg/
/album/fotogalerie-opava/dsc-0086-jpg/

—————