Možnost zapůjčení výstavy a realizace

 

Nabízíme vám k zapůjčení putovní výstavu představující československý odboj proti nacismu od roku 1938 do atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v r. 1942 a jeho důsledky. 

Na 24 samostatně stojících panelech typu roll-up se vám představí nejdůležitější události domácího a zahraničního odboje v období od všeobecné mobilizace v září 1938 a podepsání Mnichovské dohody, přes plánování likvidace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, až do oduznání Mnichovské dohody Spojenci a pomsty nacistů za smrt Heydricha.

Výstava je věnována především českým vlastencům - odbojářům, kteří neváhali obětovat své životy za svobodu své vlasti. Kdyby tak neučinili, mohly by být hranice České republiky vytýčeny naprosto jinak a mnohá území by již nebyla součástí českého a moravského prostoru.

Výstava a doprovodná publikace byly zpracovány na motivy knižní trilogie historika Jaroslava Čvančary Někomu život, někomu smrt a knihy Heydrich.

 

Informace pro vystavovatele

Technické parametry

Výstava obsahuje 24 samostatně stojících výstavních panelů typu roll-up o velikosti 85 cm (šíře) x 200 cm (výška). Každý panel je složen ve zvláštním ochranném pouzdru. Instalace výstavy je velmi jednoduchá, výstavu si můžete vyzvednout osobně nebo ji lze poslat dopravní službou. Dle dohody můžeme výstavu dovézt a nainstalovat.


Reklamní podpora

K výstavě je vydávána zajímavá publikace, která informace dále doplňuje a rozšiřuje, a kterou je možné nabídnout návštěvníkům výstavy k zakoupení.

Vystavovatelům dodáváme plakáty, letáky a pozvánky v jednotném designu.

Do tiskovin vystavovatelům doplníme aktuální informace, tj. logo, místo konání, otevírací dobu, termín konání vernisáže apod.

Tiskoviny dodáváme v dohodnutém počtu kusů nebo v elektronické podobě.

 

Volné termíny

Výstavu zapůjčujeme na 30 dnů, eventuálně dle dohody na delší či kratší dobu.

 

Kontakt pro další informace

O dalších podrobnostech a volných termínech se můžete informovat e-mailem na adrese: info(@)centrumceskehistorie.cz


NĚKOMU ŽIVOT, NĚKOMU SMRT - operace ANTHROPOID

Putovní výstava s doprovodnými aktivitami


Ve středu 27. května 1942 vykonali českoslovenští parašutisté, členové paraskupiny Anthropoid, ortel nad zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem. Byl to nejvýznamnější čin domácího i zahraničního odboje v období druhé světové války – symbol odporu českého národa a dalších evropských porobených národů proti německému nacismu. V roce 2012 tomu bude 70 let.
Pro většinu současné generace, mladé lidi, žijící ve svobodném státě, se může zdát připomínání období nacistické okupace českých zemí již zbytečné a mravní postoje válečné generace Čechů a Slováků velmi vzdálené, až nepochopitelné.

Je však třeba je připomenout právě proto, že jde o hrdinský čin odporu proti teroru, který v různých formách stále ovládá životy milionů lidí na této planetě. I dnes v mnoha zemích světa diktátoři diktují lidem, jak mohou žít, co si mohou myslet, myšlenka nadrasy a podřízenosti jiných je stále přítomna v mnoha ideologiích. Také proto je velmi důležité připomínat tento čin spravedlivé odplaty za genocidu a teror i po sedmdesáti letech.

Druhou důležitou linií je připomenutí jasného faktu, na který se často zapomíná: teprve po operaci Anthropoid a následných represích – to je až v druhé polovině roku 1942 – odvolaly Francie a Velká Británie svůj podpis pod Mnichovskou dohodou. Důsledkem toho bylo, že Československo bylo po roce 1945 obnoveno v původních předmnichovských hranicích, což zdaleka nemuselo být samozřejmé, nebýt tohoto významného odbojového činu.


Asociace nositelů legionářských tradic připravila v rámci tohoto výročí projekt, který zahrnuje putovní výstavu, vydání několika publikací, literární soutěž, internetovou soutěž a další doprovodné aktivity a programy, o nichž se dozvíte na těchto stránkách.

 

Výstava i doprovodné aktivity jsou součástí vzdělávacího projektu, který je realizován za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Zpracovatelé projektu Někomu život, někomu smrt

Název projektu: Někomu život, někomu smrt - výstava operace Anthropoid

Autorka projektu: Jindra Svitáková

 

Výstava a doprovodná publikace

Výstava a doprovodná publikace byly zpracovány na motivy trilogie Jaroslava Čvančary Někomu život, někomu smrt a knihy Heydrich.

Texty: Jaroslav Čvančara, Jindra Svitáková
Obrazová dokumentace: archivy Jaroslava Čvančary, ANLET, Peggy Kýrové, MČ Praha 8
Grafika: Pavla Víšková
Produkce: Jindra Svitáková - Redakceplus.CZ

Příležitostné poštovní razítko

Grafika, produkce, realizace: Ivan Vápenka

Pamětní razítko

Grafika: Pavla Víšková

Pamětní pohlednice

Grafika: Pavla Víšková